Odkazy
1 Studijní¶
Jak nás všímavost posiluje¶
Existuje příběh, obvykle připisovaný Indiánům, který osvětluje různé způsoby, jak dávat pozor. Starší Indián mluví k dítěti a říká: mám v srdci dva bojující vlky. Jeden je plný strachu, pomsty, závisti, záště a klamu. Druhý vlk je laskavý, milující, štědrý, pravdomluvný a klidný. Dítě se ptá: který vlk boj vyhraje? Stařec řekne: ten, kterého krmím.
To neznamená, že se snažíme popřít, zranit či zabít toho vzteklého vlka. To bychom skončili v dlouhé bitvě, přičemž bychom toho vlka vlastním nepřátelstvím a strachem učinili mocnějším. Nenávidět toho vlka z nás okamžitě vysaje energii.
Místo toho dáváme vzteklému vlku klidnou pozornost a přestaneme věřit tomu, že vlk pro nás má odpovědi. Pokud to dokážeme, vlk si vedle nás lehne a už nebude nepřítelem.
Laskavému vlku pomáháme být silnější, živíme ho a podporujeme, abychom ho mohli následovat. Klidný vlk se může stát naším věrným průvodcem a ukazovat nám cestu skrz rozmanité životní zkušenosti. Pokojné či chaotické, příjemné či zklamávající zážitky mohou přicházet a odcházet, ale budeme s sebou mít skrz to všechno průvodce.
V tomto nám může všímavost pomoci. Umožňuje nám vidět naše myšlenky a pocity, když začínají. Je velká síla v tom vědět, co cítím, když to cítím. Vědět, na co myslím, když na to myslím.
S všímavostí si můžeme vybrat, co budeme posilovat a uvádět do praxe. A můžeme si vybrat, co budeme zlehka nechávat odejít. Nemusíme být vydaní napospas našim starým návykům, starým způsobům myšlení či bytí. V tomto jsme posíleni.
Je jen potřeba to cvičit.
Všímavost vs. Kongitivně-behaviorální terapie¶
(vysvětluje rozdílnost v přístupech; nejde o kritiku KBT)
Hrou na přetahovanou zkusíme znázornit rozdíl mezi mindfulness/všímavostí a kognitivně-behaviorální terapií (KBT, CBT). Tento mladík představuje negativní samomluvu.
Uvěření samomluvě. Řekni teď nějakou negativní samomluvu, prosím. „Jsi nula, nic neznamenáš“
Provazem si mě teď přitáhnul úplně k sobě, věřím tomu, nezpochybňuju to nijak, takže se stávám tou negativní samomluvou: že jsem nula, že nic neznamenám.
Změna náhledu. Když lidé začnou s terapií, tak s tou samomluvou mohou začít diskutovat a používají dovednosti, jak svůj náhled měnit (kognitivní restrukturace). Jedem. „Jsi nula, nic neznamenáš“
→ „Ano, je pravda, že se tak občas cítím, ale měl jsem úspěšná období.“ „Jsi nula, nic neznamenáš“
→ „Ano, občas se tak cítím, ale to neznamená, že v budoucnu nemůžu uspět. Někdy to může jít.“
Co se teď děje: aktivně měním svůj náhled, zpochybňuju, co mi negativní samomluva říká. Přetahujeme se spolu. Nenechám se automaticky přitáhnout, rozhodit se, přijmout, co mi říká.
Všímavost. Dalším krokem je všímavost: „Jsi nula, nic neznamenáš“
→ „Hele, znova je tu ta myšlenka.“ A pouštím provaz. Nenechám se do toho vtáhnout. Uvědomuju si tu samomluvu, dám ji pozornost, rozpoznám ji, a nechám ji být.
Jsem ale člověk, takže po tom provaze budu pořád chňapat, kdykoliv se zase můžu lapit a uvěřit té samomluvě: „Jsi nula, nic neznamenáš“
Znova tu je myšlenka, že jsem nula; znovu provaz pustím: uvědomím si ji, pojmenuju si a nechám ji být.
Tohle je všímavost. Je za tím práce, stojí úsilí vytrénovat ten sval všímavosti. Nemusíme se ale pak přetahovat s myšlenkami. Jen si je uvědomím a nechám je být.
Odpor při meditaci¶
Klid. Neznamená být někde, kde není hluk, obtíže nebo námaha. Znamená být uprostřed toho všeho a přesto mít klid v srdci.
Komunikace¶
Komunikace je tématem sedmého týdne, kde se ji jen dotýkáme z pohledu všímavosti. Jedním ze směrů, jak téma komunikace prozkoumat, je koncept Nenásilné komunikace vypracovaný (a v reálných situacích, vč. válečných, využívaný) Marshallem Rosenbergem.
V češtině vyšlo několik překladů knih o nenásilné komunikaci v nakladatelství Portál. Chcete-li si rozšířit svou slovní zásobu k popisování potřeb a pocitů, doporučujeme stránku Cvičení s kartičkami potřeb a pocitů (nenasilnakomunikace.org), kde je i odkaz na procvičovací aplikaci na telefon.
Zde je vložený záznam úvodního semináře, který doporučujeme ke shlédnutí. Jde o důkladný studijní materiál, sledujte ho pozorně a po částech. Nevládnete-li angličtinou, můžete si zapnout slovenské titulky.
2 Literatura¶
Mindfulness¶
Jon Kabat-Zinn, Život samá pohroma – Jak čelit stresu, bolesti a nemoci použitím moudrosti těla a ducha, Jan Melvil Publishing, Praha 2016. (kosmas, bookdepository) Jedna ze základních publikací o MBSR, přímo od jejího autora; poprvé vyšla v roce 1990.
Mark Williams, Dan Penman: Všímavost − Jak najít klid v uspěchaném světě, Anag, Olomouc 2014. (kosmas, bookdepository) Bible programu MBCT (mindfulness-based cognitive therapy, zaměřený na prevenci relapsu do deprese), blízkého příbuzného MBSR. Představuje některé vědecké poznatky podepírající účinky meditace.
Judson Brewer: Život bez úzkosti — Jak se vymotat z úzkostných stavů a znovu se nadechnout, Audiolibrix 2022. (kosmas, bookdepository).
Vidyamala Burch, Dan Penman: Meditace pro zdraví, Grada 2015. (kosmas, bookdepository) Kniha o překonávání chronické bolesti pomocí všímavosti. Autorka je na vozíku s chronickými bolestmi po autonehodě, založila program Breathworks; též napsala knihu Living Well with Pain and Illness — Žít dobře s bolestí a nemocí (bookdepository).
Eline Snelová, Klidně a pozorně jako žabka, BizBooks 2016. (kosmas, bookdepository) Jednoduchá cvičení všímavosti pro děti 5–12 let s rodiči (s nahrávkami).
Eline Snelová, Zachovejte klid, vaše žabka dospívá, BizBooks 2019. (kosmas, bookdepository) Pokračování žabky pro teenagery, i pro jejich rodiče; tentokrát cvičí každý z nich zvlášť.
Meditace všímavosti¶
Henepola Gunaratana, Jednoduchá meditace pro každého, Grada, Praha 2012. (kosmas, bookdepository) Překlad ceněné Mindfulness in Plain English; velmi prakticky orientovaná příručka. Diskutuje jak se postavit k různým problémům při meditaci, všímavost vs. koncentrace atd.
Dan Harris, O 10% šťastnější, Anag, Praha 2016. (angl. 10% Happier, HarperCollins, New York 2014). (kosmas, bookdepository) Skeptikova (reportér ABC News) cesta k meditaci. Podtitul „Jak jsem zkrotil hlas ve své hlavě, snížil stres bez ztráty efektivity a objevil schopnost opravdu pomoci sám sobě.“
Rick Hanson, Richard Mendius, Buddhův mozek, Anag 2013. (kosmas, bookdepository) Srozumitelně napsaný neurologický pohled na meditaci, proč a jak může být užitečná.
3 Organizace¶
mindful.cz - Centrum pro Mindfulness (MBSR a příbuzné programy v ČR)
Center for Mindfulness v Massachusetts, kde MBSR vzniklo a je dále zkoumáno a rozvíjeno.